Πέμπτη 18 Νοεμβρίου 2010

Βραζιλιάνος τερματοφύλακας τρώει γκολ για γέλια!

Για πολλά γέλια ήταν το γκολ που δέχθηκε ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας Glaucus, που έφυγε από την εστία του ψάχνοντας την μπάλα, την ώρα που αυτή κατέληγε στα δίχτυα του! Η απίστευτη γκάφα συνέβη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δύο «μικρών» ομάδων, της Sinop και της Operario, για τα ημιτελικά του Copa Mato Grosso. Το παιχνίδι διεξήχθη μέσα σε καταιγίδα, η οποία είχε ως συνέπεια να μειωθεί πολύ η ορατότητα των παικτών, αλλά ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το ματς ακόμα και όταν οι περισσότεροι προβολείς έσβησαν λόγω βλάβης. Έτσι, στα τελευταία λεπτά, έγινε το μοιραίο: Η Operario εκτέλεσε φάουλ από απόσταση περίπου 30 μέτρων και ο γκολκίπερ της Sinop δεν είδε την μπάλα να περνά από δίπλα του και να μπαίνει γκολ. Αντίθετα, είχε βγει από την εστία του και ζητούσε άλλη μπάλα, για να εκτελέσει γρήγορα το άουτ!
Παρά την γκάφα του, πάντως, την επόμενη μέρα ο Glaucus είχε το… θράσος να μιλήσει για το περιστατικό στην τηλεοπτική κάμερα, επειδή η ομάδα του πήρε έτσι κι αλλιώς τη νίκη με 2-1, αποκτώντας προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του θεσμού.