Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2010

1-1 για τη λαβωμένη ΑΕΚ...

Η ΑΕΚ μπορεί να μη νίκησε την Άντερλεχτ στο ΟΑΚΑ (στο πλαίσιο της 4ης αγωνισικής του Γιουρόπα Λιγκ) αλλά ακόμα κι αυτός ο βαθμός που πήρε μετά το τελικό 1-1 ήταν ένα μικρό... κατόρθωμα. Και τούτο διότι η ελληνική ομάδα, εκτός από τους Βέλγους, είχε να αντιμετωπίζει τις 8 βασικότατες απουσίες της που ήταν κάτι παραπάνω από φανερό ότι της κόστισαν...

Το τελικό αποτέλεσμα εξυπηρετεί σαφώς περισσότερο την Άντερλεχτ, ωστόσο μένουν ακόμα δύο αγώνες και όλα μπορούν να συμβούν. Μάλιστα, η ΑΕΚ έχει να αντιμετωπίσει εντός έδρας την τελευταία αγωνιστική την ήδη προκριθείσα Ζενίτ, ενώ οι υπολειπόμενοι αγώνες θα γίνουν Δεκέμβριο, οπότε μεσολαβεί ένα διάστημα ικανό να αποκαταστήσει ξανά μια...
υγιή και δυνατή ενδεκάδα.

Η Ένωση, παραταγμένη με σύνθεση ανάγκης, προσπάθησε από υα πρώτα λεπτά να πιέσει ψηλά και με κάποιες γρήγορες μπαλιές να εκμεταλλευτεί την αργή άμυνα των Βέλγων. Πράγματι, στο πρώτο ημίχρονο δημιουργήθηκαν δύο φορές ρήγματα, αλλά Μπλάνκο και Γκέντσογλου δεν κατάφεραν να βρουν τα (άδεια) δίχτυα. Από την άλλη, ήταν φανερό ότι οι παίκτες της 'Αντερλεχτ δεν είχαν ιδιαίτερες επιθετικές ορέξεις, μια και τους βόλευε και ο βαθμός της ισοπαλίας. Στην επανάληψη και μετά το πέναλτι-γκολ του Μπλάνκο οι Βέλγοι έδειξαν και τις επιθετικές τους αρετές και με λίγη τύχη στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να πάρουν ακόμα και τη νίκη.
Το φιλμ του αγώνα
7΄: Ο Μπλάνκο, από μπαλιά του Λεονάρντο. δεν καταφέρνει να αγγίξει την μπάλα και να τη στείλει στα κενά δίχτυα

30΄: Ο Μπλάνκρο σερβίρει έτοιμο γκολ στον Γκέντσογλου, ο οποίος όμως δεν υπολογίζει σωστά την πορεία της μπάλας και η προβολή του στέλνει την μπάλα άουτ

48΄: Καθαρή ανατροπή του Τζιμπούρ μες στην περιοχή από τον Γιουχάζ, ο διαιτητής δίνει το πέναλτι, το οποίο αξιοποιεί με δυνατό σουτ ο Μπλάνκο... 1-0

54΄: Ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Πόλακ εντελώς ανενόχλητος από κοντά ισοφαρίζει με δυνατό σουτ στην κενή εστία... 1-1

64΄: Ο Λεονάρντο ανακόπτεται με ανύπαρκτο οφσάιντ, ενώ τόσο ο ίδιος όσο και ο Τζιμπούρ είναι μόνοι απέναντι στην αντίπαλη εστία

69΄: Μόνος του μπροστά στον Σάχα ο Λουκάκου δεν μπορεί να βρει την μπάλα

74΄: Από πολύ καλή θέση ο Έντερ σουτάρει και αστοχεί

82΄: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Λουκάκου στο δοκάρι, νέο σουτ του Κανού, σώζει ο Σάχα

87΄: Νέα εντυπωσιακή απόκρουση του Σάχα σε κοντινό σουτ του Σοάρες

ΣΚΟΡΕΡ: 48΄ Μπλάνκο πέν. - 54΄ Πόλακ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σάσα Κέφερ (Ελβετία).