Παρασκευή 27 Μαρτίου 2009

Βερολίνο μέσω Μαδρίτης

Ο Ολυμπιακός έκανε το ιδανικό στο ξεκίνημα των πλέι οφ της Ευρωλίγκα και εκμεταλλευόμενος την έδρα του προηγείται με 2-0 της Ρεάλ. Στο δεύτερο κρίσιμο παιχνίδι στο ΣΕΦ, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της «βασίλισσας» με 79-73 και στον δρόμο για το φάιναλ φορ του Βερολίνου «ψάχνουν» μία νίκη σε τρία ματς, με τα δύο επόμενα να γίνονται στη Μαδρίτη.

Ο Πρίντεζης ήταν ο παίκτης-κλειδί σε όλο το ματς, ο Γκριρ ο... γνωστός «εκτελεστής», ο Παπαλουκάς προσέφερε εμπειρία και ηρεμία, ο Βούισιτς πέτυχε κρίσιμα καλάθια και ο Βασιλόπουλος έδωσε λύσεις σε όλα, με αποτέλεσμα, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να κάνει το πλέον αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στη γιορτή της διοργάνωσης (1-3 Μαΐου).

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στο ξεκίνημα να... βάλει την μπάλα κοντά στο καλάθι και να πάρει τα ηνία με τους Μπουρούση και Βούισιτς, αλλά η Ρεάλ φάνηκε καλύτερη διαβασμένη και το σκορ διατηρήθηκε σε χαμηλά επίπεδα (12-11). Το παιχνίδι παρέμενε κλειστό και χωρίς ξεσπάσματα, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν ρυθμό με την είσοδο του Παπαλουκά στο 6΄. Ωστόσο, η μεγαλύτερη διαφορά που πήραν ήταν μόλις +5 (18-13) λίγο πριν από το φινάλε του α΄ δεκαλέπτου (18-15), σε μια περίοδο όπου οι γηπεδούχοι είχαν 8/10 βολές.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +6 (25-19), με το πρώτο εύστοχο τρίποντο στον αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή (12.50΄), από τον Μπουρούση, ο οποίος είχε 5 γρήγορους πόντους στο 10λεπτο. Στο διάστημα αυτό, η Ρεάλ κατάφερνε κι έμενε στο παιχνίδι χάρη στον... οίστρο του Φελίπε Ρέγες, ο οποίος στο 15ο λεπτό είχε σημείωσε 14 πόντους! Τη... σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Μπούλοκ, ο οποίος με 6 διαδοχικούς πόντους έφερε ξανά τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ με 32-31 (18΄). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα γρήγορο 5-0, με τον Παπαλουκά σε πρωταγωνιστικό ρόλο, και κατάφερε και ξέφυγε πάλι, 36-32 στο ημίχρονο.

Στο 3ο 10λεπτο ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε καταιγιστικός και με διάθεση να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Και εν μέρη το κατάφερε, με επιμέρους σκορ 21-13 στην περίοδο αυτή, με τον Πρίντεζη να... ζωγραφίζει από το «ζωγραφιστό» (8/9 σουτ). Στο 25΄ η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε για πρώτη φορά με +10 (50-40), φτάνοντας και στο +14 (54-43), καταφέρνοντας μάλιστα να διατηρηθεί σε αυτά τα υψηλά επίπεδα ως το τέλος (59-49 στο 30΄). Ο Πρίντεζης έκανε όλη τη δουλειά, ο Γκριρ εκτελούσε από την περιφέρεια, ενώ όταν ο Πλάθα γύρισε την άμυνα της Ρεάλ σε ζώνη, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν απαντήσεις, εκμεταλλεύτηκαν τον κενό χώρο και «χτύπησαν» με τον Βούισιτς μέσα στη ρακέτα.

Η τέταρτη περίοδος δεν ξεκίνησε ωστόσο καλά. Χωρίς τον Παπαλουκά στο παρκέ (φορτώθηκε με φάουλ) οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να «πνίγονται» στην άμυνα ζώνης της ισπανικής ομάδας, την οποία ο Πλάθα δεν άλλαξε στιγμή. Η Ρεάλ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και με κορυφαίο στην επίθεση τον Μπούλοκ μείωσε στο καλάθι (68-66). Ο Παπαλουκάς επέστρεψε και παρά τις αρχικές χαμένες επιθέσεις, ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι, αφού οι Ισπανοί ήταν βιαστικοί και άστοχοι. Όταν μάλιστα, οι Πρίντεζης και Βούισιτς συνεργάστηκαν στο «χάι-λόου», όλα έγιναν πιο απλά (74-69), με τον κορυφαίο Γκριρ να σφραγίζει τη νίκη με 4/4 βολές (79-73).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 59-49, 79-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 12 (2), Τσίλντρες 2, Βούισιτς 14, Μπουρούσης 9 (1), Χαλπερίν, Γκριρ 21 (3), Βασιλόπουλος 3 (1), Πρίντεζης 18, Έρτσεγκ, Πάργκο
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζοάν Πλάθα): Ουίνστον 2, Ρέγιες 23, Βαν Ντεν Σπίγκελ 1, Μουμπρού 4, Ερβέλ 6, Μάσεϊ 4, Μπούλοκ 22 (3), Λουλ 5 (1), Λόπεθ 4, Τόμας 2