Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2010

Το Μπαρτσελόνα - Ρεάλ μέσα από 50 φωτογραφίες…

Με «πεντάρα» επί της Ρεάλ γιόρτασε την ημέρα των 111ων γενεθλίων της η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν απλά πολύ καλύτερη και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας μια ....καθόλα δίκαια νίκη, όπως άλλωστε δείχνει και το τελικό σκορ (5-0).

Οι «μπλαουγκράνα» πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Τσάβι στο 10' και τον Πέδρο στο 18' και 3 στο δεύτερο ημίχρονο με τον Νταβίντ Βίγια στο 55' και το 58', ενώ ο Χεφρέν διαμόρφωσε το τελικό 5-0 στο 91'.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο δέχτηκε πάνω από 3 γκολ, ενώ αυτή ήταν και η πρώτη φετινή ήττα για την Ρεάλ. Παράλληλα ήταν η πρώτη φορά που οι Καταλανοί πέτυχαν 5 σερί νίκες στα «Clásicos», κάτι το οποίο είχε πετύχει πρώτη η Ρεάλ Μαδρίτης το 1965. Σημειώνεται επίσης ότι τα τέρματα στα  τελευταία πέντε νικηφόρα παιχνίδια των «μπλαουγκράνα» είναι 16-2!