Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2010

Κρίμα κι άδικο για τον Άρη...

Όχι μόνο τη νίκη, αλλά το θρίαμβο άξιζε ο Άρης στο Λεβερκούζεν επί της Μπάγερ, με βάση την εκπληκτική του απόδοση. Αντ' αυτού, όμως, στο τέλος (στο 90΄...) έχασε με 1-0, πληρώνοντας την αστοχία -αλλά και την ατυχία του- στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο...

Ο Άρης μπήκε εξαρχής θαραλλέα στο παιχνίδι και γενικά στο πρώτο ημίοχρονο ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες για να προηγηθεί. Από την πλευρά τους οι Γερμανοί, που δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους στην καλά στημένη "κιτρινόμαυρη" άμυνα, απείλησαν μόνο με ένα μακρινό σουτ που βρήκε το δοκάρι του Σηφάκη. Στην επανάληψη η ελληνική ομάδα ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της και είχε ευκαιρίες, όχι απλώς να προηγηθεί, αλλά να τελειώσει και το παιχνίδι. Κι από μια άτυχη στιγμή στο τέλος δεν πήρε ούτε καν τον ένα βαθμό, που έστω κι αυτός θα του έδινε πολλές ελπίδες πρόκρισης στους 32 του Γιουρόα Λιγκ. Τώρα, όμως, τα πράγματα δυσκολεύουν...

Το φιλμ του αγώνα

11': Ο Ράιναρτ κάνει το λάθος στο κέντρο, ο Κάλβο κάνει τη λόμπα από τα 40 μέτρα βλέποντας εκτός εστίας τον Αντλερ κι ο γκολκίπερ της Μπάγερ έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

25': Κεραυνός του Βιντάλ η μπάλα παραλίγο να... σπάσει το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη

44΄: Μονοκόματο σουτ του Τόχα από 25 μέτρα, εντυπωσιακή απόκρουση του Άντλερ

51΄: Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Χαβίτο, αντί να δώσει με τη μία στον ευρισκόμενο προ κενής εστίας Ρουίθ, καθυστερεί και κόβεται

59΄: Ο Τσεσνάουσκις, τετ α τετ με τον Άντλερ, πλασάρει, αλλά ο Γερμανός γκολκίπερ αποκρούει σωτήρια.

74΄: Αριστερό σουτ του Χαβίτο από πολύ καλή θέση, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

90΄: Φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη, με τον Βιβτάλ από κοντά να στέλνει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα... 1-0

ΣΚΟΡΕΡ: 90' Βιντάλ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παϊξάο (Πορτογαλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βιντάλ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Αντλερ, Ράιναρτ, Φρίντριχ, Μπέντερ (46' Ρόλφες), Χέλμες, Μπάλιτς, Σαμ, Βιντάλ, Κάντλετς, Κάπλαν (63' Μπαρνέτα), Γιόργκενσεν (46' Ντερτιγιόκ).

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Γκιάρο, Κάλβο (79' Καζναφέρης), Τόχα, Κόκε, Ρουίς (56' Τσεσνάουσκις), Φατί, Μίσελ, Χαβίτο, Λαζαρίδης, Βανγκέλι